Jak si vybrat správnou postýlku nebo lehátko

tak to je téma, které se řeší, řešilo nebo se bude  řešit úplně v každé mateřské škole. Pokud nechodí děti na oblíbené po "O", tak prostě musí na kutě. 

Ve školkách odpočívají buď na postýlkách nebo matracích. Deky a karimatky na ležení pomalu mizí, díky nárokům hygienických kontrol. Postýlky stojí víc než matrace, jsou také těžší, a tak je kupují převážně tam, kde mají stabilní lehárny. 

Neudělat chybu při rozhodování a výběru je dost důležité. Nejen proto, že je to nemalá investice, ale hlavně kvůli dobrému spánku dětí. I když je to "jen" na dvě hodiny denně.

Bohužel, teprve když si postýlku koupíte a užíváte, až potom můžete říct, že máte vlastní zkušenost a že jste buď udělali nebo neudělali dobře.

 

Pokud tedy máte stabilní "lehárnu", máte, co se prostoru týká, vyhráno. Postýlky nemusíte uklízet, ani peřinky a polštářky. Vše zůstává na místě a paní uklízečka se může radovat. Při stabilní lehárně prostě nemusíte  řešit, kam dáte skříně na lůžkoviny a za co je pořídíte, protože vše zůstává na postýlkách, hezky to větrá a vy máte po starostech. 

Při stabilní lehárně stačí pořídit si kvalitní postýlky, na kterých budou děti mnoho let spokojeně spát. S pevným roštem, z bukového masívu a s kvalitní matrací.

Dobré je, když postýlky můžete pořídit v několika velikostech podle výšky dětí. Jak velké děti budou ale dopředu nevíte, a tak univerzální délka do předškolních zařízení je např. 130 cm. Tam, kde jsou děti malé anebo méně místa, můžete mít i postýlku 120 cm. Do školek chodí už i dvouleté děti a tak můžete pořídit speciálně pro ně několik menších postýlek, což je dobré, pokud je v lehárně málo místa. A pokud máte více přerostlé děti, třeba s odloženou školní docházkou, mohou být postýlky dlouhé i 140 cm. Šířka postýlek bývá univerzální u všech délek, ale u postýlek na míru by se dala také o nějaký ten cm ubrat.

Mezi jednotlivými postýlkami musí být prostor, aby se mezi nimi děti mohly pohybovat, a tak naskládat někdy 25 - 30 postýlek do jedné místnosti může být problém. Kolikrát se čaruje i s centimetry, je tedy velké plus, když Vám někdo postýlku vyrobí na míru - tzn. užší nebo delší, než je běžně v nabídce.

Co je dost důležité, aby postýlka měla pevný rošt, kvůli opoře zad a také dobrému přístupu vzduchu k matraci. Některé postýlky v nabídkách různých firem mívají sice pevná záda, ale pokud to není rošt, který umožňuje větrání matrace, není to dobrá volba. Navíc cena mnohdy není nižší.

 
Náš Tip
 

dlouholeté zkušenosti získané ve školkách radí - pokud chcete být v naprosté pohodě, nepořizujte si plastová lehátka. Jsou sice levnější v prvopočáteční pořizovací ceně, jsou lehká a dají se štosovat. Ale !!! Hygiena na ně často poukazuje, a tak si na ně ve školkách pořizují různé zpevňovací desky, které se ale také po čase prohýbají. To by muselo být hodně silné prkno, aby se neprohnulo podle podkladu. Navíc tyto desky nevětrají. Na ně si pak musíte pořídit matraci, jinak je to tvrdé. A cena a starosti kolem narůstají.

Když nakonec sečtete, co všechno jste si museli k levnému lehátku ještě dokoupit, vůbec už nebude levné, ani tak lehké, ani vzdušné.. takže výsledný efekt bude přinejmenším rozpačitý. Sice někde plastové lehátko v základní výbavě hygienou prošlo, ale těchto případů není mnoho.   

Výška postýlek by měla být tzv. "vytírací". To jest taková, aby se pod nimi dalo dobře vytírat. Pokud jednou za čas potřebujete udělat generální úklid, jsou velkou výhodou stohovatelné postýlky, které se dají jednoduše naskládat na sebe.

 

Neméně důležitý je i  materiál, ze kterého je postýlka vyrobena. Určitě bytelnější a pevnější je masív, nejlépe bukový. Hodně postýlek na trhu je ze smrkového nebo borovicového dřeva. To je ale podstatně měkčí a není u něj tak zaručena stálost povrchu. 

Na trhu najdete i postýlky z lamina, ty bývají většinou šroubované. Sice mohou být za nižší cenu, ale pozor ! Uváděné ceny nemusí být za kompletní postýlku a po sečtení pak vůbec nemusí vyjít levněji, než kvalitní a bytelná stohovatelná postýlka s roštem a kvalitní matrací z hustého molitanu.

Tak na to pozor.

A jaký je rozdíl mezi postýlkou a lehátkem ? Vlastně žádný. Někde se uvádí postýlka jinde lehátko. Lehátka někdy mívají skládací nožky, ale kdo je skládal a skřípnul si mezi ně prsty, tak je moc vítat nebude. Samozřejmě, je to o šikovnosti, ale kdo se má pořád hlídat, když si může vybrat... 

Náš Tip
 

Pokud nemáte stabilní lehárnu, nezoufejte. Místo postýlek si pořiďte matrace z hustého molitanu se snímatelným potahem. Snadno se uklízí, stojí méně a za ušetřené peníze Vám vyrobíme i skříně na lůžkoviny na míru, protože ty u matrací potřebovat budete.

 

 
     
       
         Jana alias Hupík